PRO IS2
PRO IS2 is a 2-in/2-out signal isolator especially suitable for balanced signal connection of two systems with different power sources in order to prevent leakage and burn out of equipment due to potential differences.
Key Features
- One input & three output audio splitter
- CH-1/CH-2 are equipped with separate UNiKA-PRO TM EI9AE3R3 1.25:1 isolation transformer
- Use XLR jack for input
- Set the PHASE REVERSE button for CH-2 input
- The output is equipped with independent GND/LIFT switches
Specifications
| Circuit principle | Passive/Transformer balance output |
| Input connector | 2 x Combi jacks |
| Monitor out connector | N/A |
| Input impedance | 4.7KΩ balance/10KΩ unbalance |
| Output impedance | 600Ω |
| Max. input level before clipping | +22dB |
| Max Output level | +22dB |
| Output connector | 2 x Male XLR through ISO Transformer |
| Output GND/LIFT switch | Independent push button for each channel |
| Frequency response | 20Hz-20KHz, -0.3/+0.1dB |
| S/N ratio @20Hz~20KHz un-weight | >120dB |
| T.H.D. @1KHz 0dBV output | <0.02% |
| Transformer Ratio | 1.25:1 |
| Chassis | 1.6mm/1.2mm steel cabinet and chassis |
| Surface finished | Durable complex painting |
| Dimension (W x D x H) | 78 x 124 x 46 mm |
| Weight | 0.62Kg |
| Shipping weight | 0.65kg |
| Packing per carton | 20pcs/13.60Kgs |
| Shipping dimension per carton | 305 x 283 x 195mm |
Source: https://www.unikapro.com/portfolio-item/pro-is2/